Az elmúlt évtizedben a villámvédelem mint szabvány nagy változásokon ment keresztül. Nem túlzás talán azt állítani, hogy az újkori villámvédelem a 2011. október 6-a, tehát a 28/2011. (IX.6.) BM rendelettel életbe lépett új OTSZ előtti és az azt követő időszakra osztható. A mindennapi gyakorlat számára nagy általánosságban ez a következőt jelenti.
- Régebbi objektumok már meglévő villámvédelmének időszakos felülvizsgálata, szükség szerinti javítása, esetenként a bővítése továbbra is a régi, a 9/2008. (II.22.) ÖTM rendelet – az MSZ 274 jelű szabvány, és annak rendeletbe átírt, átszerkesztett változatainak – előírásai szerint történhet.
- Az elkövetkező időszakban a védelmi rendszereket azonban már az új, MSZ EN 62305-1-4:2006 jelű szabványok alapján kell tervezni, kialakítani. Ez az előírás elődjeihez képest más megközelítésben foglalkozik a villámvédelemmel. Az emberi élet védelme, a tűz- és vagyonbiztonság követelményeinek fokozott biztosítása mellett nagy hangsúlyt helyez az elektromos hálózatra kapcsolódó elektromos/elektronikus berendezések villámimpulzus elleni védelmére is.
A leggyakoribb esetek, ahol ezt fontos figyelembe venni:
Elektromos tetőfelépítmények, tehát a tetőn elhelyezett antennák, szolár energiaforrások, légkondicionáló és egyéb gépészeti berendezések esetén. |
|||||
Tűz- és robbanásveszélyes épületek, épületrészek esetén, és ezek övezeteiben. |
Ne feledje! A „megszokott” villámvédelmi megoldások már gyakran nem elégségesek! A jól megépített és időszakosan ellenőrzött villámvédelmi rendszer megalapozza egy, az emberi léptékeket meghaladó természeti jelenség hatásaként létrejövő romboló erő kezelhető korlátok közé szorítását.
Társaságunk tevékenyen részt vesz villámvédelmi rendszerek tervezésében, kivitelezésében, igény szerinti javításában és időszakos felülvizsgálatában. Munkánk során az előírások maradéktalan betartása mellett az esztétikus megoldásokra külön hangsúlyt helyezünk.